Zpět 20.06.2017

Hypotéční úvěry a Česká národní banka

K této úvaze mne vyprovokovala hysterie, kterou rozpoutala média, poslanci a já nevím kdo ještě, v reakci nad požadavkem ČNB zvýšit regulaci poskytování hypoték. Především, krok ČNB, jakkoliv je veden snahou o zabrzdění roztočené spirály inflačních cen nemovitostí, shledávám zbytečným. Zbytečným proto, že komerční banky v otázce hypoték postupují obezřetně a uvážlivě. Co mne ale rozčiluje jsou tradičně média a “osvícení“ poslanci. Opět vypouštějí do světa strašidelné zprávy o tom, že už si málem nikdo nedosáhne na hypotéku, že se tak stane bydlení nedostupným, a že přece každý by měl mít právo na vlastní bydlení. Zejména ten poslední argument jsem už někde slyšel. Ano v roce 2006 v USA. A jak to dopadlo?
Nicméně zpět k meritu věci. Opět se na celý problém pohlíží situací v Praze a Brně, kde je největší kupní síla a kde byly soustředěny největší počty 100% hypoték. Jako odhadce, pracující pro banky, moc dobře vím, že na „venkově“ tomu tak nikdy nebylo a není. 100% hypotéka byly poskytovány v jednotkách případů, majoritně pak to bylo od 70 do 81 %. Takže tito klienti museli mít naspořeno min.19, max.30% a nikdo se nad tím nepozastavoval. Stejně tak se nikdo z novinářů nepozastavoval nad tím, jak bezhlavě a nezodpovědně se lidé ve velkých městech zadlužují na 30-40 let kupujíce předražené nemovitosti. Signifikantní byla jedna slečna v TV, která nadšeně líčila, jak si koupila 2+kk na periferii Prahy za téměř 4 mil.Kč a mohla si to dovolit, protože jí daly potřebných 200 tis. rodiče a prarodiče. Svatá prostoro!
Lidé u nás obecně v této věci podléhají mediální masáži naprosto laických novinářů, kteří jen loví senzace a papouškují názory developerů, poslanců a dalších rádoby odborníků. Což ale například „masírovat“ lidi tím, že existují ekonomické cykly výrazně kratší než 30 let, že jednou jsme nahoře, jednou dole, a že to dole čekají ekonomové do 3 – 5 let. Jak potom budou ti chudáci, kteří nakoupili předražené nemovitosti, splácet? A tady souhlasím s M.Šichtařovou, že na tento malér taky „zadělala“ ČNB svými intervencemi a úrokovými sazbami.

Ing. Ivan Žikeš