Zpět 21.03.2017

Úvaha nad stavem realitního trhu v České republice

Na českém realitním trhu vypuklo šílenství. Ceny bytů zejména ve velkých aglomeracích jako je Praha či Brno letí strmě vzhůru, laik žasne, odborník se diví. Z médií se na nás valí informace, jak je investice do bytů vynikající, developeři, zejména ti pražští, srší oheň na magistrát, že jim kazí byznys tím, že se vydávají pomalu stavební povolení, čímž se vytváří nedostatek bytů a ceny vesele rostou.

Banky v České republice se předhánějí v nabídkách hypoték, které jsou výší úroku na historickém minimu. A lidé, kteří ani byt zrovna nepotřebují, kupují.

A tady se ozývá ten červík ve mně.
Od roku 1993 jsem členem NAR, Národní asociace realitních makléřů USA. Není čím se chlubit, ale uvádím to proto, abych vysvětlil onoho červíka. Jako její člen jsem zažil realitní krizi v USA v letech 2007 a 2008.  
Dle mého názoru, jsme v České republice v situaci USA v roce 2006, ne-li 2007. A ten malér přijde. Ceny nemovitostí, zejména pak bytů vůbec neodpovídají ekonomické potenci klientů. Ano, teď ekonomika jede, ale pojede i za pět deset let? Co udělá s ekonomikou uvolnění měnové intervence? Nikdo neví. Třeba tím, že exportéři ztratí měnový polštář, dojde k poklesu exportu, zvýší se nezaměstnanost, spousta lidí bude mít problémy se splácením.

Banky tvrdí, že mají proces hypoték pod kontrolou tím, že poskytují převážně 70%. Dobrá, ale co když nastane stejná situace jako v 2008-9 v Kalifornii, kde se prodávaly nemovitosti až za 50% hodnoty?
Těch otázek je celá řada. Například, jak je možné, že je taková poptávka po nových bytech, když populace spíše klesá? Proč je neustále veřejnost masírovaná médii a developery pohledem Prahy? Proč, když je takový hlad po bytech, jsou v regionech tisíce volných bytů a nikdo je nechce? Prostá odpověď. Kde jsou výdělky tam je poptávka. Ale budou výdělky vždy? A to vůbec nemluvím o nesmyslu v podobě koupě bytů jako investice. Blud, který říká, že je to  výborná věc, protože splátky hypotéky kryjí nájmy. Ale co jistina, co amortizace, co ničení bytu nájemníky, co faktický výnos? Jak vidno, spoustu otázek. A tak koukám a nestačím se divit. No, možná se mýlím. Ale hodně pamatuju a to je ten malér….

Ing. Ivan Žikeš